Autoryzowany Dealer Suzuki w Warszawie

Co warto wiedzieć o paliwie E10?

Ponieważ auta hybrydowe stają się nowym standardem dla wielu nowych nabywców samochodów, świat samochodów nieustannie ewoluuje – i to samo dotyczy sposobu, w jaki używamy naszych pojazdów.

Szukając informacji na temat swojego następnego nowego samochodu, być może natknęli się Państwo na termin „paliwo E10” i zaczęli się Państwo zastanawiać, co on oznacza. Odpowiadamy na wszystkie Państwa pytania dotyczące paliwa E10, a zwłaszcza czym ono jest.

Czym jest paliwo E10?

Paliwo E10 ma się stać nowym standardem benzyny w Unii Europejskiej. Kiedyś była nim tzw. Benzyna E5, ale nowy typ jest od niej nieco bardziej przyjazny dla środowiska, ponieważ może zmniejszyć emisję CO2. Różnica jest niewielka, ale wpływ może być ogromny:

  • E5 to standardowy gatunek benzyny, składający się w 95% z benzyny oktanowej i w 5% z bioetanolu.
  • E10 to nowa mieszanka, zawierająca 10% bioetanolu i 90% benzyny oktanowej.

E10 jest już szeroko stosowana w Europie, Stanach zjednoczonych i w Australii. Jest to również paliwo, do którego od roku 2016 odwołują się także producenci samochodów, przedstawiając wyniki testów składu spalin i osiągów pojazdów.

Jest ona wprowadzana jako standardowe paliwo do wyboru na stacjach paliw w całej Unii Europejskiej i docelowo ma zastąpić benzynę bezołowiową E5.

Jakie są zalety paliwa E10?

E10 staje się standardowym paliwem dostępnym na większości stacji benzynowych w Unii Europejskiej - prawdopodobnie już go Państwo używali i nie byli tego świadomi! Mogą też Państwo nie wiedzieć, jaki wpływ może mieć wprowadzenie paliwa E10:

Wpływ paliwa E10 na emisję CO2

Etanol zawiera mniej atomów węgla niż benzyna, tylko dwa atomy węgla na cząsteczkę, podczas gdy benzyna ma średnio osiem atomów na cząsteczkę, więc spalanie E10 powoduje uwolnienie mniejszej ilości CO2.

Ogólnie paliwo E10 jest trochę bardziej „ekologicznie”

Wyższa zawartość w paliwie E10 etanolu, który otrzymywany jest z biomasy lub z biodegradowalnej części odpadów oznacza, że podczas produkcji benzyny do atmosfery przedostaje się mniej cząstek ropopochodnych.

Ponadto rośliny używane do produkcji etanolu w miarę wzrostu również pochłaniają CO2, czyniąc etanol bardziej przyjaznym dla środowiska. środki transportu nawet o 750 000 ton rocznie, co ma takie same skutki jak zmniejszenie liczby pojazdów o 350000!

Czy do Państwa pojazdu można tankować paliwo E10?

Większość pojazdów benzynowych marki Suzuki będzie mogła korzystać z E10, ale w przypadku producentów samochodów innych marek można sprawdzić możliwość tankowania paliwa E10 w następujący sposób:

  • Wyszukiwarka e10.klimat.gov.pl - aby z niej skorzystać należy podać nazwę producenta pojazdu.
  • Wyszukiwarka Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów (ACEA) - zawiera informacje o większości pojazdów dostępnych w Unii Europejskiej.

Jeśli Państwa pojazd marki Suzuki już stoi na parkingu (dokonali Państwo świetnego wyboru!), to jest bardzo prawdopodobne, że będzie do niego można zatankować paliwo E10 - to paliwo można tankować do wszystkich naszych modeli wyprodukowanych od roku 2000, motocykle 2003. Jeśli Państwa Suzuki jest trochę starsze i nie ma pewności, czy można do niego zatankować paliwo E10, to zalecamy zajrzeć do instrukcji obsługi lub zapytać gotowego do pomocy najbliższego dealera naszej marki.

Co zrobić, jeśli Państwa pojazd nie może tankować paliwa E10?

Jeśli okaże się, że Państwa samochód nie może tankować nowej benzyny E10 (niektóre starsze samochody nie mogą!), mają Państwo kilka możliwości:

  • Można nadal używać paliwa E5, stosować benzynę super bezołowiową lub benzynę premium o liczbie oktanowej 98. Paliwa te będą nadal dostępne i powinny zapewniać lepszą wydajność, ale być może będą droższe.
  • Można rozważyć wymianę swojego obecnego, starszego samochodu na nieco nowszy, do którego z pewnością będzie można zatankować paliwo E10.

Co się stanie jeśli zatankują Państwo paliwo E10 do pojazdu, który nie jest do tego przystosowany?

Jeśli przypadkowo zatankują Państwo paliwo E10 do pojazdu, który nie jest do tego przystosowany, nie ma powodu do paniki. Specjaliści sugerują, że jednorazowe zatankowanie benzyny E10 do takiego pojazdu nie spowoduje trwałego uszkodzenia silnika.

Mając to na uwadze, zalecane jest unikanie wielokrotnego tankowania benzyny E10 do pojazdu, który nie jest do tego przystosowany, ponieważ może to spowodować po pewnym czasie następujące uszkodzenia silnika:

  • W przypadku częstego tankowania niewłaściwego typu paliwa zawarty w nim etanol może po pewnym czasie przyczynić się do korozji zbiornika paliwa.
  • Wysoka zdolność etanolu do rozpuszczania może negatywnie wpłynąć na uszczelki i uszczelnienia stosowane w niektórych układach paliwowych.
  • Etanol może mieć także negatywny wpływ na spalanie mieszanki paliwowej, utrudniając rozruch zimnego silnika.

Jeśli więc przez pomyłkę zatankują Państwo paliwo E10, to należy pamiętać, aby następnym razem zatankować benzynę super bezołowiową lub paliwo premium. Specjaliści zalecają również zatankowanie jednego z tych paliw po zużyciu pewnej ilości benzyny i uzyskaniu wolnego miejsca w zbiorniku, aby złagodzić wszelkie możliwe negatywne skutki pomyłki.

Tabela kompatybilności samochodów Suzuki z paliwem E10.

Suzuki Motor Poland informuje, że wszystkie samochody Suzuki wyprodukowane od roku 2000 są dostosowane do stosowania paliwa z zawartością etanolu do 10%, oznaczenie na stacjach benzynowych „E10”. Informacje takie zawarte są w instrukcjach obsługi oraz na naklejkach na pokrywach wlewu paliwa w samochodach. Poniżej zamieściliśmy tabelkę prezentującą model samochodu i pierwsze 5 pozycji nr VIN oraz krótkie kompendium wiedzy o paliwie.

Alto

MA3EF MA3FF MA3GF

Baleno

MA3FW MA3EW JSAEG

Cappucino

JSAEE

Carry

JSAFD

Celerio

MMSLF

Grand Vitara

2S2GT JS3TD JS3TE JSAFT JSAJT

Grand Vitara XL-7

2S3DA 2S3DB JSAHT

Ignis

JSAMF JSAFH TSMMH

Jimny

JSAGJ JSAFJ VSEFJ

Kizashi

JSAFR

Liana

JSAER

SJ Samurai

VSESJ

Splash

TSMEX

SWIFT

JSAAZ JSAEA JSAEZ JSAFZ TSMMA TSMMZ TSMNZ

SX4

TSMEY JSAGY

SX4 S-Cross

TSMJY

Vitara

TSMLY 2S3TA JSAEL JSAET VSE0S VSEET

Wagon R+

JSAEM TSMMM

Alto

JSADS JSAFC MA3FC

Carry

JSA0S JSAED

LJ80

JSA0L

SJ Samurai

JSA0S

SJ410

JSA0S

SJ410K

JSA0S

SJ413

JSA0S

SJ413K

JSA0S

Swift

JSA0A

Jeśli masz wątpliwości czy możesz tankować paliwo E10 do swojego samochodu Suzuki, skontaktuj się z nami. Nasi doradcy chętnie odpowiedzą na Twoje pytania.

Kontakt
Strona główna Przydatne informacje