Autoryzowany Dealer Suzuki w Warszawie

Auta hybrydowe Suzuki - dlaczego warto je wybrać?

Japońskie auta Suzuki od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Suzulight był pierwszym autem tej marki wyprodukowanym w 1955 roku. Od tego czasu Suzuki nieustająco znajduje się na czołowych miejscach wśród producentów niewielkich aut, typowo miejskich. W samej Japonii sprzedano już prawie 20 milionów egzemplarzy. Suzuki mimo wszystkich związanych z tym przeciwności, postanowiło wyposażyć swoje miejskie pojazdy w napęd hybrydowy. Co wbrew oczekiwaniom konkurencji zakończyło się sukcesem. Dlaczego auta hybrydowe Suzuki są warte uwagi? Dlaczego warto wybrać pojazdy hybrydowe Suzuki?


Miejskie auta Suzuki to pewny zakup

Światową popularność Suzuki zdobyło ze względu na produkcję małych aut, które są niezastąpione w miejskiej dżungli, gdzie zwinność i kompaktowość to niezastąpione atuty. W tym zakresie marka może pochwalić się ogromnym doświadczeniem. Suzuki stale poszerza swoją ofertę, proponując także SUV-y, crossover-y, które można zakupić w wersjach z napędem na 2 albo 4 koła. Mimo wszystko większość z nas kojarzy auta suzuki z małymi autami, które od wielu lat uważa się za pewny zakup w swym segmencie. Co roku sprzedaż pojazdów Suzuki przez Suzuki Moto Horiz w Polsce zwiększa się. Dokonując porównania sprzedaży roku 2014 z 2019 rokiem, Suzuki sprzedało dwa razy tyle pojazdów.

Miejska hybryda?!

Wprowadzenie na rynek hybrydy nie jest zadaniem łatwym. Tego typu pojazdy siłą rzeczy mimo relatywnie taniej eksploatacji, muszą mieć wyższą cenę zakupu. Konieczność montażu dwóch silników oraz akumulatorów, dobrej jakości to wydatek, z którym musi się liczyć każdy, kto chce nabyć jednostkę hybrydową. Producenci pojazdów bardzo ostrożnie podchodzą do decyzji o produkcji hybrydy, przede wszystkim ze względu na ich cenę. Pomimo tych wszystkich trudności i przeciwności Suzuki zdecydowało się na tej ryzykowny krok, wprowadzając na rynek miejską hybrydę, której cena nie odstrasza.

Technologia mild hybrid

Pojazdy elektrycznie nie cieszą się dużą popularności w Polsce. Dzieje się tak, przede wszystkim ze względu na fakt niskiej swobody poruszania się, co wynika z niewielkiej ilość słupków energetycznych, które dają możliwość naładowania baterii pojazdów, tym samym umożliwiając dalszą podróż. Do tego tylko niewielką część z nich można korzystać nieodpłatnie. Pomimo chęci użytkowania jednostek elektrycznych ze względu na ich pracę w zgodzie z ekologią, najczęściej zwycięża to, co praktyczne i większość Polaków rezygnuje z tego typu napędu. Między innymi z tego względu można zauważyć coraz większe zainteresowanie Polaków autami hybrydowymi. W klasycznych pojazdach hybrydowych układ napędowy polega na współpracy silnika, który jest spalinowy, silnika elektrycznego oraz akumulatorów. Podczas podróży jednostka może poruszać się, opierając się na trybie elektrycznym, w tym czasie silnik spalinowy nie działa, jest wyłączony. Kiedy akumulatory pozwalające na poruszanie się w trybie elektrycznym mają niski poziom naładowania lub dociśnięcie pedału gazu przez nas będzie dużo mocniejsze, pojazd automatycznie przełącza się na tryb spalinowy, jednocześnie ładując akumulatory. Miękka hybryda, czyli mild hybirid pozwala osiągnąć podobną budowę całego układu, jednak w efekcie pojazd w nią wyposażony jest dużo tańszy. W tym przypadku działanie silnika elektrycznego jest mniejsze, to silnik spalinowy odgrywa bardziej znaczącą rolę.

Co daje nam zakup auta Suzuki, opartego na technologii mild hybrid?

Zastosowanie technologii mild hybird niesie ze sobą bardzo wiele korzyści, poza atrakcyjną ceną zakupu. Zalety posiadania jednostek o napędzie „miękkiej hybrydy” są odczuwalne w codziennym użytkowaniu. Są to między innymi:

  • niskie zużycie paliwa
  • niska emisja CO2
  • bardzo atrakcyjna cena
  • niższe napięcie niż w klasycznej hybrydzie zwiększa bezpieczeństwo
  • cała konstrukcja jest relatywnie lekka
  • zastosowanie technologii nie wpływa na ograniczenie miejsca w pojeździe (zarówno w bagażniku, jak i kabinie)
  • praca silnika jest niezwykle cicha
  • hamując odzyskujemy utraconą energię
  • nawet pojazdy o niewielkiej pojemności mogą zapewnić bardzo dobre przyśpieszenie

Miejska efektywność

Codzienne użytkowanie pojazdu opartego na technologii mild hybrid pozwala na oszczędność paliwa. Najczęściej porównując do pojazdów w pełni spalinowych, będzie to około 0,3 litra na każde przejechane 100 km. Statystycznie co piąte auto, które wyjeżdża z nowym właścicielami z salonu działa w technologii mild hybrid. Nie dzieje się to bez przyczyny, ponieważ zastosowanie przez Suzuki w swoich pojazdach technologii SHVS, proponuje bardzo ciekawe nowe funkcje całego układu. Jedną z nich jest uzupełnienie momentu obrotowego, w sytuacji, kiedy niezbędne jest rozwinięcie siły napędowej w maksimum. Uzupełnianie momentu obrotowego zawdzięczamy urządzeniu ISG, którego działanie można porównać do silnika elektrycznego. Dzięki temu zauważalne jest kompensowanie opóźnienia, które powstaje między reakcją silnika, a otwarciem przepustnicy. Odczuwalna dla kierowcy w tym wypadku jest niezakłócona płynność jazdy, a dodatkowym bonusem jest obniżenie spalania. Kiedy kierowca wciska pedał sprzęgła ISG pozwala na utrzymanie wysokiej prędkości obrotowej silnika, nie ma konieczności pobierania dodatkowej ilości paliwa. Co w praktyce skutkuje zdecydowanie obniżonym spalaniem.

Jakie modele Suzuki znajdują się w obecnej gamie hybrydowej?

Auta Suzuki, które można kupić w Suzuki Moto Horiz, cieszą się ogromną popularnością, szczególnie wśród mieszkańców dużych miast. Suzuki w jednostkę hybrydową wyposażyło kilka swoich flagowych modeli, takich jak:

Ignis Hybrid mHEV 12V
Swift Hybrid nHev 12V
Swift Sport Hybrid nHev 48V
Vitara Hybrid nHev 48V
S-Cross Hybrid nHev 48V

Modele te oprócz wszystkich zalet, jakie niesie ze sobą układ mild hybrid, prezentują się znakomicie. Są idealnymi przykładami atrakcyjnego nowoczesnego designu, obok którego ciężko przejść obojętnie.

Mild Hybrid – czy jest to opłacalne?

Kupując auto w technologii mild hybrid, będzie ono droższe od jednostek wyłącznie spalinowych. Wielu kupujących zadaje sobie więc pytanie, czy taka inwestycje jest opłacalna. Oprócz finansowych korzyści, które kierowcy odczują, jako niższe spalanie, czyli bardziej ekonomiczną niż w przypadku jednostek całkowicie spalinowych jazdę, technologia mild hybrid przede wszystkim pozwala na ekologiczne poruszanie się. W kilku krajach kierowcy, którzy płacą więcej za zakup ekologicznego auta hybrydowego, mogą liczyć na szereg zniżek. Mogą one dotyczyć możliwości korzystania z pasów drogi przeznaczonych wyłącznie dla taksówek, czy autobusów. Między innymi Polska wyróżnia kierowców, dla których ekologia ma znaczenie. W październiku 2019 roku Sejm uchwalił ustawę, która obniża podatek akcyzowy dla pojazdów hybrydowych o połowę. W niektórych krajach zachęty do zakupu aut hybrydowych poszły jeszcze o krok dalej, zapewniając ulgi podczas wykupywania polisy ubezpieczeniowej dla pojazdu, czy opłat za parkowanie.

Rozwój rynku pojazdów hybrydowych w Polsce leży w interesie nas wszystkich. Ekologiczne korzyści z popularyzacji rozwiązania tego typu są ogromne. Warto więc podczas zakupu rozważyć nabycie pojazdu z Suzuki Moto Horiz, pracującego na technologii mild hybrid, w zamian otrzymamy dynamiczny pojazd o nowoczesnej linii, który nie dość, że jest ekonomiczny, przy okazji pozwala nam zadbać o środowisko.

Powrót